Кіноконцертний зал «Ювілейний»

Адреса:вул. Перекопська, 11, м. Херсон, Херсонська обл.
Роки побудови:1970
Стан будівлі:Збережено
Способи використання:Кінотеатр
Тип власності:Комунальна
Культурна спадщина:Немає / Невідомо
Монументальне мистецтво:Наявне
Пошкодження:Будівля частково пошкоджена
Співпраця з культурними інституціями та ініціативами:Відкриті до співпраці

Про кінотеатр

Будівлю кіноконцертного залу збудували в другій половині 1960-х років на місці тиру. Автор_ками проєкту були В. Васильєв, Г. Іванова, Г. Соколовський, Е. Абрамович, В. Звягінцев. Проєкт «Ювілейного» є аналогічним проєкту кіноконцертного залу «Україна», який відкрили в Харкові у 1963 році. Водночас дослідник архітектури Сергій Дяченко вважає, що проєкт будівлі було скопійовано з будівлі «Дортон-Арени» у місті Ролі, США, спроєктованої архітектором Мацєєм Новіцкі. «Ювілейний» відкрили 15 квітня 1970 року. На фасаді кіноконцертної зали є мозаїчне панно, яке збереглося у 2021 році. Одним з автор_ок мозаїки був художник Фелікс Кідер.

З повідомлення М. Макласова в газеті «Наддніпрянська правда» за 17 квітня 1970 року про введення в дію «Ювілейного»:

«Кіноконцертний зал “Ювілейний” у Херсоні — один з найбільших і найкрасивіших палаців культури республіки. Труд усіх, хто був зайнятий на його спорудженні, відзначався не тільки високою якістю, а й небувало короткими строками виконання. Фактично лише в січні 1969-го розпочалося будівництво, а вже 15 квітня нинішнього року 1800 кращих представників орденоносної Херсонщини зібралися в новому залі на урочисті збори, присвячені 100-річчю з дня народження В. І. Леніна. Серед учасників зборів було немало й творців чудового палацу. Виступ заслуженого будівельника республіки М. Г. Дашка прозвучав на зборах як рапорт БУ № 20 тресту “Херсонбуд” і багатьох субпідрядників про успішне виконання зобов’язань на честь славного ювілею. Бригада Миколи Григоровича здійснювала тут всі основні будівельні роботи. Кіноконцертний зал “Ювілейний” споруджено на честь 100-річчя з дня народження В. І. Леніна за проєктом інституту “Харків-проєкт” колективом тресту “Херсонбуд”».

У 2021 році функціонував як кінотеатр і концертна зала.

12 лютого 2023 року російські війська обстріляли кіноконцертний зал. Снаряд влучив у фасад будівлі й пошкодив її оздоблення з алюмінієвих панелей. Мозаїчне панно не було пошкоджено внаслідок обстрілу

Під час окупації росіянами Херсону у 2022 році в «Ювілейному» працював так званий центр гуманітарної допомоги партії «Єдіная Росія», а колишній директор кінотеатру Євген Максимов співпрацював з окупаційною адміністрацією. Раніше Євген Максимов перешкоджав діяльності активістської ініціативи Kherson Art Hub Ілюзіон, яка прагнула зберегти кінотеатр «Ілюзіон». За інформацією телеграм-каналу «База зрадників Херсону», він отримав паспорт і громадянство Росії.

У 2023 році Євген Максимов перебував на тимчасово окупованій території. Згідно з сюжетом російського телебачення, він займався монтажем кінопроєкційного обладнання у кінотеатрі «Україна» у Генічеську. Кінотеатр «Україна» місцева окупаційна адміністрація переіменувала на «Росію», а обладнання росіяни вкрали у кінотеатрі «Юність» у Новій Каховці.

ДЖЕРЕЛА

Джерела:
Скороход, А. КИНОТЕАТР «ЮБИЛЕЙНЫЙ» — ИСТОРИЯ СОЗДАНИЯ. Мой город — Херсон. Переглянуто 8 жовтня, 2021, на http://mycity.kherson.ua/avtory-ag/skorohod/kinoteatr-yubilejnyj-istoriya-sozdaniya.html.

Архів