Кінотеатр «Київ»
Про кінотеатр
Тризальний широкоекранний кінотеатр «Київ» відкрився 23 листопада 1952 року. Будівлю почали зводити ще у 1937 році. Кінотеатр побудували за проєктом архітектор_ок Олексія Тація, Василія Онащенка, Валентини Чуприни та Пьотра Жилицького, інженер — В. Захарченко. Автор_ки «Архітектурного атласу Києва» писали про фасад будівлі, що «витончене трактування головного фасаду — в антах — з глибокою лоджією і добре намальованим вітражом завершена вишуканими пілонами іонічного ордеру». У будівлі використані елементи українського декоративного мистецтва, зокрема у вигляді рослинного орнаменту з квітами соняшника й виноградними гронами на фронтоні та декоративних гратках на вікнах центрального входу. У глядацьких залах «Києва» вперше в Україні використали спеціальну акустичну штукатурку для чистоти звуку. У «Червоній» і «Синій» залах було по 525 місць, у малій дитячій залі — 250 місць.
У 1999 році трудовий колектив «Києва» створив ТОВ «Культурний центр “Кінотеатр ‘Київ’”» й орендував кінотеатр. У 2000-х роках ТОВ «Культурний центр “Кінотеатр ‘Київ’”» провело у кінотеатрі ремонт. Під час ремонту орендарі оновили обладнання й зали. Водночас малу залу відвели під комерційну оренду — донедавна у ній працювала піцерія «Містер Кет». У 2009 році КМДА продовжила договір оренди кінотеатру на 10 років. Згідно з договором, ТОВ «Культурний центр “Кінотеатр ‘Київ’”» щомісяця сплачували за оренду будівлі 47 тисяч гривень.
У 2019 році закінчився термін договору оренди, укладеного з ТОВ «Культурний центр “Кінотеатр ‘Київ’”». 15 квітня 2019 року відкритий аукціон на оренду кінотеатру виграла приватна комерційна мережа кінотеатрів Cinema City (ТОВ «Сінема-центр»). У Cinema City зобов’язалися платити 2 мільйони 119 тисяч гривень на місяць. Водночас у кіномережі обіцяли продовжити співпрацювати з кінофестивалями й показувати артхаусне кіно.
Кінотеатр зупинив роботу 7 червня 2019 року внаслідок силового захоплення приміщення бійцями КП «Муніціпальна охорона». Це спричинило серію протестів у Києві, зокрема у день закриття “Києва” активіст_ки заблокували дорогу перед кінотеатром. У грудні 2019 року КМДА дозволила Cinema City не платити орендну плату взагалі. У КМДА обґрунтували це рішення тим, що приміщення «Києва» у поганому стані. У 2021 році кінотеатр не працює, тривають судові процеси.
Кінотеатр «Київ» є пам’яткою архітектури і містобудування місцевого значення.
ДЖЕРЕЛА
- Арунян, А. (2021). Конец фильма. Суд отказался возвращать столичный кинотеатр «Киев» арендатору, при котором он работал 20 лет. Ґрати. Переглянуто 3 листопада, 2021, на https://graty.me/news/konecz-filma-sud-otkazalsya-vozvrashhat-stolichnyj-kinoteatr-kiev-arendatoru-pri-kotorom-on-rabotal-20-let/.
- Ерофалов, Б. (2013). Архитектурный атлас Киева. Киев: А+С.
- Коломієць, М. (2013). Кінотеатр «Київ», 1952. Звід пам’яток Києва. Переглянуто 3 жовтня, 2021, на http://new.pamyatky.kiev.ua/streets/chervonoarmiyska/kinoteatr-kiyiv-1952.
- Кудрицкий, А. (Ред.). (1985). Киев. Энциклопедический справочник. Киев: Главная редакция Украинской Советской Энциклопедии.
- Сирбу, О., Шнайдер, В., & Рибак, К. (2019). «Київ» недосяжний: виявлено аварійний стан. Політична критика. Переглянуто 3 жовтня, 2021, на https://politkrytyka.org/2019/11/20/kyyiv-nedosyazhnyj-vyyavleno-avarijnyj-stan/.