Кінотеатр «Супутник»

Ключові слова: космос
Адреса:вул. Незалежності (Титова), 18, м. Дніпро, Дніпропетровська обл.
Роки побудови:1963
Стан будівлі:Збережено
Способи використання:Інший заклад культури
Тип власності:Комунальна
Культурна спадщина:Немає / Невідомо
Монументальне мистецтво:Наявне

Про кінотеатр

Кінотеатр «Супутник» з глядацькою залою на 820 місць відкрили 15 серпня 1963 року. Кінотеатр збудували за спецзамовленням Південного машинобудівного заводу. Автор_ки проєкту архітектор_ки І. Михайленко і Є. Соболь. На фасаді будівлі розміщене керамічне мозаїчне панно «Підкорення космосу». Автор_ки панно О. Сопєлкін, Л. Тальський, І. Остапенко. Цей авторський колектив також створив мозаїчне панно на дніпровському кінотеатрі «Родина».

У 1963 році газета «Прапор юності» так писала про «Супутник»: «Безумовно, ця будівля привертає увагу. Її не можна не помітити, пройти мимо. Навпаки, її хочеш роздивлятись, читати, як розкриту книгу. Вигідно вписана в архітектурний ансамбль навколишніх будинків, добре пов’язана з ландшафтом, вона одразу кидається у вічі… Особливий інтерес являє собою оформлення. Сама назва кінотеатру вимагала своєрідного вирішення проєкту. На Україні було оголошено конкурс на кращу композицію монументального розпису екстер’єра кінотеатру. В конкурсі взяло участь вісім авторських груп, в тому числі художники з Києва і Дніпропетровська, запропонував свої послуги відомий український монументаліст Бондаренко, але пальму першості здобули молоді дніпропетровські художники — Олександр Сопєлкін, Леонід Тальський та Іван Остапенко. Це за їх проєктом і під їх керівництвом проходить виконання художніх робіт… Техніка виконання величезного живописного полотна незвичайна. В руки художників було дано не традиційні пензлі та фарби, а керамічні плитки — біла глазурована, червона метлахська, кольоровий бетон і т.д… Вже зараз дніпропетровці з захопленням дивляться на поривчасте зображення людини, що стискає в правій руці серп і молот, а в різко витягнутій лівій — перший штучний супутник Землі. Ця центральна постать композиції, що окреслена чіткими лініями, кладеними червоною метлахською керамічною плиткою, символізує першу в світі державу робітників і селян, яка проклала дорогу в космос».

У 2004 році відбулася реконструкція будівлі зі збереженням мозаїчного панно. Водночас кінотеатр увійшов у кіномережу «Кіносистема», нині — «Кіно тема». «Супутник» перестав функціонувати як кінотеатр після 2009 року. У 2021 році функціонував як концертна зала, був творчою базою колективу «Юність Дніпра».

У 2024 році на сайті Prozorro був оголошений тендер на виготовлення проєктної документації для проведення реконструкції будівлі кінотеатру під адміністративно-інформаційний центр. Вартість тендеру склала понад 6 мільйонів гривень.

ДЖЕРЕЛА

Журий, Т. (2019). Радянські художні артефакти. Дніпро. Google map. Переглянуто 21 вересня, 2021, на https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=19epwyTspLABYUNl_bFx6fhFTcXQ3jc0V&ll=48.431508899999976%2C35.00713799999999&z=18&fbclid=IwAR1xNMRNaC2KLwPeTPAExRWV5jC0bi7HjdHZTHIQxoVsO3mrKsABWkSrNbE.
Шруб, К. (2018, Липень 20). Ностальгия: забытые кинотеатры Днепра. Gorod.dp.ua. Переглянуто 20 вересня, 2021, на https://gorod.dp.ua/news/148208.

Архів